Ustaw jako stronę domowąDodaj stronę do Ulubionych
   Szukaj  
  
czwartek, 17 styczeń 2019                                                
 
›  Gift Guide
   ›  Sagio.pl
›  Pogoda
›  Horoskop
›  Kontakt
›  Newsroom
›  Konkursy
     Mężczyzna All4Men.plWielcy 4 MenMężczyźni sukcesu
- @ 2009-08-11 › 17:04:35Źródło: Netbird.pl
 Antyplagiat rozpozna przepisaną pracę magisterską

&cWywiad z Przemysławem Lechem, dyrektorem sprzedaży portalu Plagiat.pl

Pomysł stworzenia systemu antyplagiatowego powstał w 2002 roku, kilku informatyków z Uniwersytetu Warszawskiego założyło właśnie taką firmę.

Obecnie współpracuje z nami 87 uczelni, na samym początku, w kwietniu 2003 roku, kiedy zaczynaliśmy, jako pierwszy zgłosił się do nas Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Potem coraz więcej uczelni zaczęło się interesować walką z plagiatami, a dziś współpracuje z nami prawie 90 uczelni, w tym największe uczelnie publiczne.

Czy współpraca jest odpłatna?

Uczelnie podpisują umowę na rok i w ramach tej umowy mogą sprawdzać określoną liczbę prac. Opłata zależy od wielkości uczelni i liczby prac, które uczelnia chciałaby sprawdzać. Dlatego trudno mówić o dokładnych kwotach, w każdym przypadku one są inne. Im więcej uczelnia sprawdza prac, tym opłata jest niższa.

Jak wygląda w praktyce sprawdzanie prac?

Po podpisaniu umowy przez uczelnię udostępniamy system. Do korzystania z niego wystarczy sam komputer z dostępem do internetu. Po zalogowaniu się na konto można sprawdzać dokumenty. Po zakończeniu sprawdzania generowany jest tak zwany raport podobieństwa, który zawiera informacje o ewentualnych zapożyczeniach, z oznaczeniem tych fragmentów, które system uzna za zapożyczenie i przypisaniem do niego źródła zapożyczenia. Następnie ten fragment należy zinterpretować, ponieważ system wychwytuje wszystkie odnalezione fragmenty i zapożyczenia w tym również prawidłowo oznaczone przypisy i cytaty. Dlatego w każdym przypadku niezbędna jest analiza.

Czy plagiaty wyłapywać można we wszystkich pracach, technicznych i humanistycznych?

Tak, system może być wykorzystywany do sprawdzania wszystkich typów prac, ale najbardziej sprawdza się w przypadku prac humanistycznych, w których rzeczywiście zawarta jest dość duża informacja na tematy, poruszane w tych pracach. Generalnie chodzi o to, by praca składała się z treści a nie jakichś wzorów czy obiektów typu wykresy czy zdjęcia, ponieważ te wszystkie obiekty są pomijane w analizach systemu.

Czy sprawa z Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim, gdzie ostatnio wykryto sześć prac magisterskich, będących plagiatami, to najpoważniejsze osiągnięcie?

Myślę że nie. Trudno mi powiedzieć jak wygląda skala wykrytych plagiatów na pozostałych uczelniach. Nie otrzymujemy takich informacji. To wiedzą uczelnie, korzystające z systemu. Rzeczywiście takie prace były, więc nie są to przypadki jednostkowe.

Przewidujecie rozszerzenie działalności? Problem plagiatów nie dotyczy tylko prac magisterskich...

Prowadzimy działania zmierzające do tego, by objąć sprawdzaniem także utwory, powstające w ramach wydawnictwa oraz portali. Już nawiązaliśmy współpracę z kilkoma firmami, mam nadzieję, że będzie się ona rozwijała.

Czy możliwe jest stworzenie programu, który będzie rozpoznawał plagiaty muzyczne?

Podejrzewam, że z punktu widzenia informatycznego jest to na pewno możliwe, ale jeżeli chodzi o naszą działalność, to raczej nie zmierzamy w tym kierunku. To bardziej skomplikowane, jeśli chodzi o algorytmy informatyczne. Nie jestem specjalistą, więc trudno mi powiedzieć, na jakich zasadach mogłoby to działać, ale podejrzewam że jest to wykonalne.

Rozmawiał Robert Rusek

Zobacz także:Wynajmować czy kupować?


Zobacz: 23 powody, dla których nie masz dziewczyny!


O czym wszyscy wiemy, a nie zawsze się do tego stosujemy...

Autor:
Komentarz:
Wpisz swoje imię:

Podaj adres e-mail:

Najlepszy film o seryjnych mordercach?
Milczenie owiec
Z piekła rodem
Siedem
Zodiak
Kolekcjoner kości
inny?

 
Start | Reklama | Polityka prywatności | Mapa strony | Kontakt
Copyright © 2006 by All4men.pl - Wykonanie: CN Design and Necon Design