Ustaw jako stronę domowąDodaj stronę do Ulubionych
   Szukaj  
  
sobota, 15 grudzień 2018                                                
 
   ›  Style i trendy
   ›  Porady i wskazówki
   ›  Smakosz
   ›  Moda
›  Gift Guide
   ›  Sagio.pl
›  Pogoda
›  Horoskop
›  Kontakt
›  Newsroom
›  Konkursy
     Mężczyzna All4Men.plModa i StylModa
dd @ 2016-01-12 › 14:01:15Źródło: dd
 Desert Boots marki CLARKS – ikony designu

Kultowe. Ponadczasowe. Uwielbiane. O jakich butach mowa? Oczywiście o butach pustynnych marki CLARKS. Desert Boots stały się nie tylko wyjątkowym zjawiskiem w świecie mody, ale także fenomenem kultury na skalę światową. Kolejne generacje – od modsów czy rudeboysów po gwiazdy wielkiego ekranu i… rewolucjonistów – czyniły je swoim symbolem. Pustynne buty nie zaistniałyby jednak w pop-kulturze bez wizji i determinacji ich pomysłodawcy – Nathana Clarka, prawnuka Jamesa, który w 1825 roku wspólnie z bratem Cyrusem stworzył podwaliny obuwniczego imperium. Poznaj fascynującą historię ikon designu!

Jak narodziła się legenda? U podstaw „wynalazku” legło zamiłowanie Nathana do przygód i szybkich samochodów. Po odbyciu praktyki w rodzinnej firmie, Nathan rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Oxfordzkim. Jednakże po dwóch latach nadarzyła się doskonała sposobność realizacji młodzieńczych planów. W 1937 roku Nathan zgłosił się na ochotnika jako kierowca karetki do udziału w hiszpańskiej wojnie domowej, w której wspierał republikanów w ich nierównej walce z nacjonalistami, wspomaganymi przez niemieckich nazistów. Przygoda była jego żywiołem, a apetyt na nią wzrastał…

Po wybuchu II wojny światowej Nathan zaciągnął się więc do Royal Army Service Corps i niemal natychmiast został wysłany do Birmy na wojnę z Japonią. To właśnie w Birmie spotkał żołnierzy ósmej armii przerzuconych tam z północnej Afryki. Nathan – jak na potomka obuwniczego rodu przystało – szybko zainteresował się ich niezwykłymi butami, zakupionymi na targowiskach w Kairze. Prosty wzór – podeszwa wykonana z twardego wytrzymałego kauczuku i miękka zamszowa cholewka, zaledwie z czterema dziurkami na sznurówki – zafascynował go bez reszty. Szkic sporządzony naprędce na skrawku starej gazety wkrótce dotarł do rodzinnej firmy.

Jednakże historia legendarnych trzewików nabrała rozpędu dopiero po zakończeniu wojny. Nathan zaprezentował prototyp butów pustynnych w 1949 roku podczas Targów Obuwniczych w Chicago. Buty z miejsca stały się hitem sprzedaży w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie. Ich ekspansja przybierała na sile. Na początku lat 60. nie było zakątka na ziemi, w którym nie słyszano by o tym rewolucyjnym wzorze.

Desert Boots wywarły znaczący wpływ nie tylko na styl, ale także na kulturę. Dzięki swojemu unikatowemu charakterowi, szybko zyskały rekordową popularność na całym globie, trwającą po dziś dzień – sprzedano je w liczbie ponad 10 milionów par w ponad 100 krajach! Można je znaleźć niemal w każdej szafie. Pustynne buty, noszone chętnie przez Boba Dylana czy Marilyn Monroe, są również ulubionym wzorem gwiazd współczesnego kina takich, jak Emma Watson i Robert Pattinson. Uniwersalny wzór, utożsamiany m.in. z subkulturą punków, hipsterów, beatników czy britpopem, czczony w Jamajce, uwielbiany we Francji, postrzegany jako symbol brytyjskości w Chinach… od ponad półwiecza zachowuje praktycznie niezmienną postać. Dzieje Desert Boots są nierozerwalnie związane z osobą ich pomysłodawcy. Ponadczasowe ikony designu zawdzięczają bowiem swoją zawrotną karierę intuicji Nathana Clarka, jego uporowi i poczuciu misji, której nadrzędnym celem było tworzenie dobrego obuwia.

Autor:
Komentarz:
Wpisz swoje imię:

Podaj adres e-mail:

Najlepszy film o seryjnych mordercach?
Milczenie owiec
Z piekła rodem
Siedem
Zodiak
Kolekcjoner kości
inny?

 
Start | Reklama | Polityka prywatności | Mapa strony | Kontakt
Copyright © 2006 by All4men.pl - Wykonanie: CN Design and Necon Design