Ustaw jako stronę domowąDodaj stronę do Ulubionych
   Szukaj  
  
czwartek, 17 styczeń 2019                                                
 
   ›  Męskie zabawki
   ›  Miasta świata
   ›  Męska rzecz
   ›  Rozerwij się!
   ›  Kartka z kalendarza
›  Gift Guide
   ›  Sagio.pl
›  Pogoda
›  Horoskop
›  Kontakt
›  Newsroom
›  Konkursy
     Mężczyzna All4Men.plMęski ŚwiatMęska rzecz
dd @ 2016-08-03 › 11:08:44Źródło: dd
 Krótkie wprowadzenie do tematu: gazy pieprzowe

Jakie gazy obronne są aktualnie dostępne na rynku? Czy posiadanie gazu pieprzowego wymaga zezwolenia? Co lepiej wybrać – gaz pieprzowy czy łzawiący? Jak prawidłowo używać gazu pieprzowego? Jakie są skutki jego działania?

Gaz pieprzowy służy do samoobrony i to zarówno przed ludzkimi napastnikami, jak i dzikimi zwierzętami. Jego podstawowymi zaletami są skuteczność, niewielkie rozmiary, proste użycie i co bardzo ważne, posiadanie takiego gazu nie wymaga żadnego pozwolenia. Jednak, co należy podkreślić, jego użycie jest dozwolone tylko i wyłącznie w celu obrony własnej. Użycie gazu do ataku jest przestępstwem. Oczywiście gaz pieprzowy może kupić tylko osoba pełnoletnia.

Szeroki wybór gazów obronnych można znaleźć w sklepie: https://www.bron.pl/bron-bez-zezwolenia/gazy-pieprzowe. Warto wspomnieć już na wstępie, że dobrej jakości i przede wszystkim skuteczny gaz można kupić tylko w sklepie z profesjonalnym sprzętem. Ostrzegamy przed kupowaniem gazów obronnych na bazarach. Polecane marki to: Kolter, Walther Pro Secur, UMAREX PERFECTA i ESP POLICE.

Rodzaje gazów obronnych

Wyróżnia się dwa rodzaje gazów obronnych ze względu na ich skład. Są to albo gazy łzawiące, do produkcji których używa się składników takich jak CS i CN. Są to gazy syntetyczne, które powodują podrażnienie błon śluzowych. Używane są do rozpędzania demonstrującego tłumu. Drugi rodzaj to gazy pieprzowe, których głównym składnikiem jest OC (Oleoresin Capssicum). Jest to substancja uzyskiwana z ostrego pieprzu Cayenne, a także innych roślin pieprzowych. Jego zastosowanie skutkuje uczuciem bardzo silnego pieczenia, chwilowym oślepieniem, dezorientacją i przemijającymi trudnościami w oddychaniu.

Gaz pieprzowy występuje w trzech postaciach, tj.:

- stożek mgły

Gaz jest rozpraszany do postaci mgły, dlatego nie ma konieczności dokładnego wycelowania w twarz napastnika. Niestety ten rodzaj gazu pieprzowego jest podatny na wiatr i deszcz i z łatwością może dostać się także do błon śluzowych użytkownika.

- strumień

Gaz nie jest rozproszony, więc trzeba go dość dokładnie wycelować w napastnika. Ma on jednak dość duży zasięg (ok. 6 m). Jest skuteczniejszy, gdyż przedostaje się do błon śluzowych w postaci bardziej skondensowanej niż mgła.

- żel/piana

Działa podobnie jak strumień, ale po zetknięciu z powierzchnią zmienia się w pianę i dzięki temu nie powstaje tzw. chmura zwrotna. Postać piany potęguje działanie. Jest to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza dla użytkownika postać gazu pieprzowego. Można go używać nawet w zamkniętych pomieszczeniach.

Gaz pieprzowy czy gaz łzawiący?

Gaz pieprzowy ma szersze spectrum działania. Jest skuteczny zarówno na ludzi i to także tych pod wpływem alkoholu i narkotyków, jak i na dzikie zwierzęta. Reakcja na jego działania jest mimowolna, tzn. że nie jest uzależniona od indywidualnego odczuwania bólu. Gaz łzawiący nie działa na osoby o obniżonym stopniu odczuwania, czyli pijane, pod wpływem innych środków czy w stanie dużego wzburzenia. Gaz łzawiący działa dopiero po chwili (ok. 30 sekund), a pieprzowy działa praktycznie od razu. Działanie preparatu trwa od 15 do 60 minut w zależności od zawartości OC.

Gaz pieprzowy uważany jest za doskonały środek do samoobrony, jest używany także przez policję i agencje ochrony na całym świecie. Nie zagraża życiu i zdrowiu, a przy tym jest bardzo skuteczny. Ma jednak także pewne wady. Napastnik może go zabrać zanim zacznie działać. Poza tym warunki atmosferyczne (deszcz, wiatr) mają wpływ na zasięg jego działania.

Kilka porad dotyczących wyboru gazu pieprzowego

Oto kilka porad, o których warto pamiętać przed zakupem gazu obronnego.

Nie kupuj tanich gazów pieprzowych dostępnych na bazarach. Są to raczej zabawki niż profesjonalny sprzęt.
Warto wiedzieć, że większą skuteczność można uzyskać, używając gazów o pojemności powyżej 50 ml.
Unikajcie kupowania tzw. broni gazowej. Lepiej wybrać tradycyjny gaz. Broń gazowa ma zazwyczaj niewielką pojemność, a co najważniejsze, kształt przypominający broń może spowodować, że napastnik zareaguje w niekontrolowany sposób i sytuacja może skończyć się źle.

Skuteczne gazy to te o zawartości 10-15% OC. Jeśli wartość ta jest mniejsza, gaz może okazać się zupełnie nieskuteczny na ludzkiego napastnika.

Jak używać gazu pieprzowego?

Zanim znajdziemy się w sytuacji, kiedy będzie konieczne użycie gazu pieprzowego, warto zapoznać się z instrukcją dotyczącą jego użycia i wypróbować go. Oczywiście nie należy robić tego w zamkniętym pomieszczeniu, lecz na otwartej przestrzeni. Podczas takiej próby można zobaczyć jaki zasięg ma gaz, jak wybucha, jak działania podczas wiatru itp.

Kiedy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia, należy upewnić się, że między nami a napastnikiem jest przestrzeń na użycie gazu. Nie należy straszyć go gazem, gdyż może go nam odebrać, tylko od razu go rozpylać – wypalać dwu-trzysekundowe serie najlepiej prosto w oczy. Kiedy uda ci się unieszkodliwić napastnika, trzeba uciekać, a potem wezwać policję. Jeśli gaz posiada identyfikację barwnika UV, należy poinformować o tym funkcjonariuszy. Może to ułatwić identyfikację napastnika.

Gadżety

W sprzedaży oprócz tradycyjnych opakowań są dostępne także gazy pieprzowe w pierścionku, ołówku, breloczku oraz takie imitujące pomadki, perfumy czy zapalniczki, a także pistolety gazowe. Jeśli chodzi o takie gadżety, to raczej odradza się ich zakup, gdyż ich skuteczność może okazać się dużo mniejsza niż tradycyjnych gazów. Natomiast pistolety gazowe nie są polecane ze względu na wygląd broni, który może sprowokować napastnika do niekontrolowanych zachowań.
Autor:
Komentarz:
Wpisz swoje imię:

Podaj adres e-mail:

Najlepszy film o seryjnych mordercach?
Milczenie owiec
Z piekła rodem
Siedem
Zodiak
Kolekcjoner kości
inny?

 
Start | Reklama | Polityka prywatności | Mapa strony | Kontakt
Copyright © 2006 by All4men.pl - Wykonanie: CN Design and Necon Design