Ustaw jako stronę domowąDodaj stronę do Ulubionych
   Szukaj  
  
wtorek, 11 grudzień 2018                                                
 
   ›  Męskie zabawki
   ›  Miasta świata
   ›  Męska rzecz
   ›  Rozerwij się!
   ›  Kartka z kalendarza
›  Gift Guide
   ›  Sagio.pl
›  Pogoda
›  Horoskop
›  Kontakt
›  Newsroom
›  Konkursy
     Mężczyzna All4Men.plMęski ŚwiatMęskie zabawki
dd @ 2016-09-02 › 14:50:42Źródło: dd
 Jak wybrać dobre CB radio?
W trasie często korzystamy z wielu ułatwień, takich jak np. nawigacja samochodowa czy aplikacje typu Yanosik. Inną popularną pomocą dla kierowców jest rozwiązanie pochodzące jeszcze z lat ’90. Użytkownikiem CB radia od kilku lat może zostać praktycznie każdy. Nie są potrzebne do tego już żadne zezwolenia. Dobre CB radio to niezastąpiona pomoc dla każdego, kto dużo podróżuje samochodem. Jakie są najważniejsze funkcje i zalety tego rozwiązania? Jak wybrać dobre CB radio?

Do czego kierowcy używają CB radia?


Jednym z najczęstszych zastosowań CB radia jest wzajemne ostrzeganie się przed wszelkimi niebezpieczeństwami na trasie i utrudnieniami w ruchu. W eterze można usłyszeć też ostrzeżenia przed pobliskimi patrolami policji. CB radio to także bogate źródło informacji na temat przydatnych punktów w pobliżu trasy. O tym, gdzie można w najbliższej okolicy smacznie zjeść czy znaleźć niedrogi nocleg.


(1200_CB RADIO MIDLAND ALAN 78 PLUS)

Podobne zastosowanie ma również nawigacja samochodowa. Różnica tkwi w tym, że użytkownicy CB radia otrzymują najświeższe informacje z pierwszej ręki i stają się częścią dużej społeczności. Każde CB radio cechuje prostota użytkowania i efektywność. Komunikowanie się z innymi kierowcami przy pomocy CB radia jest szybkie i pozwala zdobyć wiele przydatnych informacji. Komunikaty odbierane od innych kierowców pomogą m.in. odnaleźć się w obcym mieście, ominąć korki i niebezpieczne miejsca, a także znaleźć szybkie objazdy czy skróty.4 wskazówki jak wybrać dobre CB radio

Na zestaw CB składa się radio i antena. Przed zakupem radia i anteny CB warto w miarę możliwości przetestować je w naszym samochodzie. Wybrana przez nas antena CB może inaczej działać na różnych samochodach.

- Jeżeli szukamy naszego pierwszego zestawu CB lub chcemy go kupić możliwie jak najtaniej, warto zdecydować się na tańsze radio oraz droższą i lepszą antenę.
- Anteny CB mają kluczowy wpływ na jakość i zasięg komunikacji. Przyjęło się, że sztywna antena CB jest odporniejsza (np. na silne podmuchy wiatru), a dłuższa pozwala odbierać komunikaty z większej odległości. Jednak w miastach długie anteny CB (np. 1,5-metrowe) mogą ściągać niepożądane zakłócenia. W terenie zabudowanym lepiej sprawdzi się antena CB o długości 1 metra.
- Oprócz ukształtowania terenu i gęstości zabudowań wpływ na zasięg CB radia ma także sposób mocowania anteny CB.

Zamocowane na stałe antena CB cechuje się większą odpornością na zakłócenia. Anteny CB z podstawą magnetyczną mają nieco gorsze parametry, ale są wygodniejsze w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać o ich zdejmowaniu na postojach. Podstawa magnetyczna może też porysować lakier. Antena CB może zostać również zamontowana zamiast anteny radiowej, można ją także wkleić do szyby czy zamontować na specjalnym uchwycie przykręcanym do klapy lub relingu.
- Choć na użytkowanie CB radia nie potrzeba zezwolenia, to musi mieć ono homologację. CB radio, z którego można korzystać w Polsce ma moc wyjściową do 4 W oraz zakres częstotliwości od 26,960 do 27,400 MHz (kanały 1-40).

Które CB radio warto kupić?

Zakup CB radia to wydatek od około 200-250 do 500 i więcej złotych. Najtańsze sprawdzone CB radia to modele producentów Cobra i Sunker. Choć kosztują stosunkowo niewiele, często można je znaleźć w zestawieniach najlepszych odbiorników. Tylko trochę droższe, ale za to nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne są CB radia Midland/Alan i M-TECH. Za około 400-500 złotych można stać się właścicielem CB radia President, które zazwyczaj jest sprzedawane z anteną i wieloma dodatkowymi funkcjami.


(1200_CB RADIO PRESIDENT HARRY III ASC)

5 funkcji, które powinno mieć każde dobre CB radio
- RF Gain – funkcja, która pozwala regulować czułość odbiornika. Funkcja RF Gain jest przydatna zwłaszcza w terenie zabudowanym, ponieważ ogranicza ilość szumów z eteru.
- ASC (ew. ASQ) – inaczej automatyczny squelch, funkcja, która samodzielnie ustawia blokadę szumów.
- Filtry NB/ANL – ich zadaniem jest eliminowanie zakłóceń, które docierają do CB radia z eteru lub powstają w instalacji elektrycznej samochodu.
- SCAN – funkcja, dzięki której można automatycznie przeszukiwać kanały w celu znalezienia aktualnie prowadzonych rozmów.
- Mic-Gain – funkcja, która umożliwia regulowanie czułości mikrofonu.
- Wbudowana funkcja zmiany kanałów w mikrofonie – eliminuje konieczność ciągłego sięgania do odbiornika w celu przełączenia się na inną częstotliwość.

O czym warto pamiętać podczas korzystania z CB radia?

Komunikaty odbierane za pomocą CB radia powinny być traktowane wyłącznie jako wskazówki. Ponadto powinno się je na bieżąco weryfikować, aby były naprawdę pomocne innym kierowcom. Podczas jazdy powinniśmy być skupieni w 100% na bezpiecznej jeździe. Nie wolno zbytnio rozpraszać się regulacją CB radia. Każdy użytkownik powinien przestrzegać zasad kultury, nie przekliknać i zwracać się do innych kierowców z należytym szacunkiem.

Dlaczego warto kupić CB radio?

Wybrać dobre CB radio jest stosunkowo łatwo.
Wystarczy upewnić się, że ma homologację i wybrać możliwie jak najbardziej funkcjonalny model sprawdzonego producenta. Zdecydowanie warto zwrócić szczególną uwagę na zakup odpowiedniej anteny CB. Użytkownik CB radia ma dostęp do najświeższych informacji o trasie i znajdujących się przy niej przydatnych punktach. W niejednej sytuacji CB radio pomoże nam znaleźć szybki objazd lub skrót. Dobrze dobrany odbiornik pomoże nam także odnaleźć się w nawet najdłuższej trasie.Autor:
Komentarz:
Wpisz swoje imię:

Podaj adres e-mail:

Najlepszy film o seryjnych mordercach?
Milczenie owiec
Z piekła rodem
Siedem
Zodiak
Kolekcjoner kości
inny?

 
Start | Reklama | Polityka prywatności | Mapa strony | Kontakt
Copyright © 2006 by All4men.pl - Wykonanie: CN Design and Necon Design