Ustaw jako stronę domowąDodaj stronę do Ulubionych
   Szukaj  
  
sobota, 15 grudzień 2018                                                
 
   ›  Super samochody
   ›  Kultowe samochody
   ›  Motocykle
   ›  Tuning
   ›  Bezpieczeństwo
   ›  Formuła 1
›  Gift Guide
   ›  Sagio.pl
›  Pogoda
›  Horoskop
›  Kontakt
›  Newsroom
›  Konkursy
     Mężczyzna All4Men.plMotoryzacjaSuper samochody
dd @ 2017-01-26 › 11:46:44Źródło: dd
 Co powinien mieć elegancki SUV?

Gdy mowa o samochodach terenowych, nawet w formie hybrydy z autem osobowym, zazwyczaj pojawia się stereotyp wielkiego wozu z potężnym silnikiem V8, z definicji palącym dziesiątki litrów paliwa. To błąd. Wbrew wszelkim pozorom pojazdy tej klasy mogą być eleganckie i przyjazne dla środowiska.

Szwedzi o oszczędność w nowym Volvo XC90 zadbali już na samym początku. Projektując nowe wcielenie tego modelu (jego pierwsze wersja pojawiła się w roku 2002, druga – dwanaście lat później), zadbali by użytkownik miał pełne prawo wyboru. Każdy, kto zdecyduje się na tego ekskluzywnego SUV-a, może równie dobrze postawić na silnik benzynowy, jak ni na diesla.

Moc i ekologia

Istnieje jednak i trzecie rozwiązanie. Oryginalne i oszczędne, a przy tym świadczące o tym, że nawet samochód klasy Sport Utility Vehicle może być ekonomiczny, ekologiczny, a przy okazji zachowywać oczekiwaną od niego moc. Jak to możliwe? Otóż istnieje możliwość wykorzystania wyboru hybrydowego silnika T8 Twin Engine. W wariancie tym Volvo XC90 dysponuje równolegle silnikiem benzynowym i elektrycznym.

Trzeba przyznać, że rozwiązanie takie udało się Szwedom naprawdę nieźle. Wariant z silnikiem hybrydowym jest w stanie rozpędzić się do stu kilometrów na godzinę już w 5,6 sekundy, a maksymalna prędkość, jaką osiąga to 230 km/h. Ile paliwa przy tym zużywa? Zaledwie 2,1 litra na 100 kilometrów!

Jeśli przy tym pojawiają się wątpliwości co do sposobu ładowania użytego w XC90 silnika elektrycznego, spieszymy wyjaśnić – został on tak skonstruowany, żeby móc łatwo i bezproblemowo ładować go za pomocą standardowego gniazdka podłączonego do sieci elektrycznej.

Limuzyna na każdy teren

SUV, choć z definicji jest samochodem terenowym, w samej swej istocie powinien zapewnić sporą wygodę. Volvo XC90 spełnia ten warunek w pełnym zakresie, a nawet idzie kilka kroków dalej.

Kierowca i pasażerowie zyskują wszelkie niezbędne udogodnienia, od klimatyzacji i wentylowanych foteli, po wielokanałowy system audio o mocy sięgającej – w zależności od wybranego wyposażenia – od 330 do nawet 1400 Wat. Oczywiście nie zapomniano również o odpowiednich możliwościach systemu ogrzewania – w końcu samochód ten sprawdza się nawet w warunkach typowych dla Laponii.

Wygód jest jednak więcej. W najbardziej luksusowej konfiguracji fotele mogą zostać wzbogacone o opcję masażu (przy naprawdę długiej podróży może się to okazać bardziej przydatne, niż można by podejrzewać), a sam pojazd może zostać wyposażony w lodówkę.

Szczególną ciekawostką może być też system Sensus Connect, który pozwala na sterowanie niektórymi funkcjami Volvo za pomocą głosu.

Wyraź siebie

Tego nie można ukryć – samochody typu SUV zdecydowanie są wybierane przez ludzi z charakterem. Skoro tak, powinni mieć oni możliwość wyrażenia siebie również poprzez swój pojazd. Dla producentów Volvo jest to jasne jak słońce i właśnie dlatego zadbali, by na etapie zakupu nowego modelu można było sięgnąć po cały wachlarz akcesoriów stylizacyjnych, wybrać kolor karoserii, czy decydować się na różne wykończenia wnętrza.

Samochód, który Cię chroni

Bezpieczeństwo Volvo to coś, z czego Szwedzi są dumni od początku istnienia tej marki. Nie można o tym zapomnieć również w przypadku SUV-ów, takich jak model XC90. Jednak w jego nowej edycji legenda skandynawskiej motoryzacji postawiła na naprawdę niesamowite rozwiązania.

Nowe volvo XC90 jest wręcz naszpikowane inteligentnymi technologiami, które ma chronić kierowcę i pasażerów, jak również innych uczestników ruchu ulicznego – od prowadzących inne pojazdy, po pieszych, a nawet zwierzęta na drodze.

Oczywiście, Volvo już na etapie samego opracowania konstrukcji zadbało, by przestrzeń zajmowana przez ludzi była odpowiednio mocna, jednak dodatkowe systemy stanowią cenne wsparcie.

Pojazd został tak zaprojektowany, by w przypadku wykrycia, że pojazd zjechał z drogi, dochodziło do wzmocnienia zacisku pasów. XC90 posiada również szereg biernych systemów ochronnych, takich elementy pochłaniające energię kinetyczną, jednak prawdziwą perełką jest wspomniana już elektronika.

Służą między innymi do ostrzegania przed prawdopodobnym zderzeniem czołowym, do automatycznego redukowania prędkości, czy sygnalizowaniu obecności pieszych i rowerzystów na linii pojazdu, czy układ dopasowujący prędkość do poprzedzających samochodów, a w razie nagłej konieczności przeprowadzający automatyczną funkcję hamowania.

Wsparcie na długich trasach

Część z osób korzystających z SUV-ów wykorzystuje je do naprawdę dalekich podróży. Projektanci Volvo wzięli ten fakt pod uwagę i opracowali układ Driver Alert System, którego zadaniem jest monitoring poziomu koncentracji i zdolności panowania nad pojazdem.

Po aktywowaniu DAC działa przy prędkości przekraczającej 65 km/h i jeżeli wykryje brak stabilności w sposobie jazdy, emituje sygnał dźwiękowy mający na celu ostrzeżenie kierowcy.

DAC nie jest zresztą jedynym modułem ostrzegającym – oprócz niego nowe Volvo XC90 posiada także system wykrywający opuszczanie pasu ruchu.

Łatwiejsze parkowanie

Na koniec perełka. Choć nie jest to coś, co kojarzyłoby się z koniecznymi cechami SUV-a, XC90 został zaopatrzony w system pozwalający na zautomatyzowane parkowanie. Wygodny, ale tylko dodatek? Być może. Jednak w przypadku parkowania w mocno zastawionej przestrzeni oszczędzi Ci to ryzyka uszkodzenia zarysowania karoserii na wysokim krawężniku lub sąsiadującym pojeździe.
Autor:
Komentarz:
Wpisz swoje imię:

Podaj adres e-mail:

Najlepszy film o seryjnych mordercach?
Milczenie owiec
Z piekła rodem
Siedem
Zodiak
Kolekcjoner kości
inny?

 
Start | Reklama | Polityka prywatności | Mapa strony | Kontakt
Copyright © 2006 by All4men.pl - Wykonanie: CN Design and Necon Design