Ustaw jako stronę domowąDodaj stronę do Ulubionych
   Szukaj  
  
środa, 12 grudzień 2018                                                
 
   ›  Męskie zabawki
   ›  Miasta świata
   ›  Męska rzecz
   ›  Rozerwij się!
   ›  Kartka z kalendarza
›  Gift Guide
   ›  Sagio.pl
›  Pogoda
›  Horoskop
›  Kontakt
›  Newsroom
›  Konkursy
     Mężczyzna All4Men.plMęski ŚwiatMęska rzecz
dd @ 2017-03-15 › 10:38:03Źródło: dd
 Zadbaj o ogród na wiosnę!
Zima w tym roku mocno dała nam się we znaki, ale za oknem coraz częściej pojawia się słońce i wszyscy szczęśliwi posiadacze ogrodów szykują się do wiosny. Rośliny są jeszcze w stanie zimowego spoczynku, jednak już najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do nadchodzącego sezonu: o przycinaniu drzewek, odpowiednim przygotowaniu podłoża do nasadzeń oraz o pielęgnacji trawnika. Od prac wykonanych w najbliższych dniach i tygodniach zależy, jak nasz ogród będzie prezentował się latem.

Zanim zabierzesz się za wiosenne porządki


Wszelkie prace ogrodowe powinno rozpoczynać się w okresie przedwiośnia, czyli wtedy, kiedy zimowa zmarzlina zaczyna się roztapiać, ale zanim na dobre ruszy wegetacja roślin. Przystępując do nich, trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu. Szwedzi, którzy słyną z zamiłowania do funkcjonalności, polecają noszenie wygodnych i praktycznych spodni roboczych z wieloma przydatnymi kieszeniami ( damskie i męskie marki Bluewear dostępne w Jula). Spodnie powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, mają nas chronić przed chłodem i powinny mieć wzmocnienia na kolana lub kieszenie na dodatkowe nakolanniki. Kolejnymi niezbędnymi częściami garderoby są: wygodne buty, najlepiej sprawdzą się tu kalosze , (zarówno tradycyjne wysokie, jak i krótkie do kostki ), a także rękawice ogrodnicze marki Bluewear (oba produkty marki Bluewear dostępne są w sieci multimarketów Jula).


Na zdjęciu: spodnie robocze damskie marki Bluewear (po lewej), rękawice ogrodowe marki Bluewear (po lewej), kalosze do kostki marki Bluewear (po prawej). Wszystkie produkty dostępne w sieci multimarketów Jula www.jula.pl

Przygotuj ziemię

Dobre przygotowanie gleby to jeden z podstawowych warunków sukcesu ogrodnika. Gdy tylko ziemia obeschnie, usuwamy resztki zeszłorocznych roślin i zabieramy się do przygotowania podłoża. Jeśli jesienią podłoże zostało przekopane i nawiezione, teraz musimy je tylko zagrabić i wyrównać. Jeśli jednak wcześniej nie przygotowaliśmy odpowiednio gleby do nowego sezonu wegetacyjnego, musimy ją przekopać i zasilić nawozem, najlepiej naturalnym kompostem. Pamiętajmy, że po przekopaniu musi ona przez tydzień „osiadać”. Po tym czasie ziemię zagrabiamy i wyrównujemy powierzchnię szerokimi grabiami.


Na zdjęciu szpadel i grabie wachlarzowe marki Hard Head. Wszystkie produkty dostępne
w sieci multimarketów Jula www.jula.pl


Do przekopania ogrodu niezbędny będzie solidny szpadel, jednak przy większych powierzchniach przekopywanie i mieszanie gleby z nawozem może się okazać pracą zbyt ciężką, wówczas bardzo pomocna będzie glebogryzarka gwarantująca dużą efektywność przy małym wysiłku i dużej oszczędności czasu. W mniejszych ogrodach doskonale sprawdzi się kompaktowa, stosunkowa lekka glebogryzarka benzynowa marki Meec. Na większych powierzchniach warto skorzystać z glebogryzarki z sześcioma ostrzami tej samej marki.


Na zdjęciu glebogryzarka marki Meec Wszystkie produkty dostępne w sieci multimarketów Jula www.jula.pl

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew owocowych pozwala prześwietlić koronę drzewa, dzięki czemu do ich wnętrza dociera więcej światła. To bardzo ważne, ponieważ owoce dojrzewające w słońcu są smaczniejsze i ładniej wybarwione. Pamiętajmy o usunięciu tak zwanych „wilków”, czyli długich, pionowo rosnących, pędów, wyrastających z grubych konarów i pnia, które nie będą owocowały. Jabłonie, grusze i śliwy tniemy pod koniec lutego. Czereśnie, wiśnie, brzoskwinie i morele przycina się tuż po zbiorach owoców, czyli latem. Tych drzew nie należy ciąć wiosną, ponieważ istnieje duże ryzyko zakażenia niebezpiecznymi dla roślin, chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.


Na zdjęciu nożyce do gałęzi marki Hard Head oraz sekator również marki Hard Head. Wszystkie produkty dostępne w sieci multimarketów Jula www.jula.pl

Krzewy owocowe możemy przycinać na przełomie lutego i marca. Co roku należy usunąć najstarszepędy. Ważne jest również pozbycie się wszystkich uszkodzonych i rosnących zbyt gęsto gałązek, aby ułatwić owocom wzrost.

Do cięcia drzew najlepiej wybrać suchy, słoneczny dzień. Pamiętajmy, aby nie przeprowadzać zabiegu w temperaturze poniżej 0°C, ponieważ odkryte rany na korze łatwo przemarzają. Zadbajmy o to, by rana była możliwie jak najgładsza. Gałęzie należy wycinać pod kątem 45°, tuż przy nasadzie za tzw. obrączką, a pędy za pierwszym pąkiem. Do wycinania mniejszych gałęzi warto zaopatrzyć się w mały sekator HardHead oraz duże nożyce do cięcia grubszych gałęzi tej samej marki, zaś do grubych konarów niezbędna będzie piła.


Na zdjęciu piła do gałęzi marki Hard Head. Wszystkie produkty dostępne w sieci multimarketów Jula www.jula.pl

Nowe drzewka i krzewy w naszym ogrodzie

To ostatni moment na wzbogacenia naszego ogrodu o nowe drzewka czy krzewy owocowe. Wprawdzie najlepiej sadzić je jesienią, ale wiosną również możemy to zrobić, choć jest to obarczone większym ryzykiem. Jednak rośliny powinny się przyjąć, jeśli posadzimy je zanim nabrzmieją pąki a bezpośrednio po sadzeniu przytniemy korony. Nie zapomnijmy o uformowaniu misy w ziemi wokół pnia, będzie się w niej zbierała woda, co korzystnie wpłynie na rozwój rośliny. Oczywiście do sadzenia konieczny jest solidny
szpadel , a sekator przyda się do uformowania korony rośliny.

Pielęgnacja trawnika po zimieNa zdjęciu: walec oraz zestaw napowietrzający. Wszystkie produkty dostępne w sieci multimarketów Jula. www.jula.pl

Po okresie zimowym trawnik nie prezentuje się najlepiej, więc –aby przywrócić mu świetność – przystępujemy do pracy, gdy tylko stopnieje śnieg i ustąpią mrozy. W marcu, jeśli pogoda pozwoli, starannie grabimy trawnik grabiami wachlarzowymi. Oczyścimy go w ten sposób i pobudzimy trawę do wzrostu. Jeśli jednak na powierzchni zalega gruba warstwa tzw. „filcu”, czyli obumarłych resztek roślin, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji. Nacięcie darni usunie z jej powierzchni filc i zwiększy dostęp powietrza do gleby. Jeżeli na trawniku pojawił się mech, wstrzymaj się z napowietrzaniem i najpierw zastosuj środek odkwaszający, np. dolomit. Poczekaj, aż trawnik się zazieleni i dopiero wtedy starannie go zagrab lub zastosuj aerację.


Na zdjęciu wertykulator i aerator marki Meec w jednym. Wszystkie produkty dostępne w sieci multimarketów Jula www.jula.pl

Aerację warto przeprowadzić wczesną wiosną, zabieg można powtarzać przez cały sezon. Poprawimy w ten sposób napowietrzenie gleby. Wertykulację i aerację trawnika przeprowadzimy za pomocą jednego, praktycznego urządzenia marki Meec Wertykulator/aerator 2w1 posiadającego dwa wałki, które w prosty sposób można wymienić. Po zimie czasami powierzchnia trawy wypiętrza się. Jeśli zdarzy się to w naszym ogrodzie, będziemy musieli wykonać dodatkowo zabieg wałowania. W trakcie tego zabiegu korzenie trawy zostaną mocno dociśnięte do podłoża, dzięki czemu trawa nie będzie obumierać na wybrzuszeniach. Do wałowania idealny będzie dostępny w np. w multimarketach Jula, walec, którego zbiornik możemy wypełnić zarówno wodą, jak i piaskiem. Dodatkowo do walca można dokupić zestaw napowietrzający do przeprowadzania aeracji trawnika – jego kolce robią nakłucia niemal 5 cm w głąb darni.

Więcej informacji o produktach do pielęgnacji ogrodu na stronie sieci multimarketów Jula:
http://www.jula.pl/catalog/ogrod

Autor:
Komentarz:
Wpisz swoje imię:

Podaj adres e-mail:

Najlepszy film o seryjnych mordercach?
Milczenie owiec
Z piekła rodem
Siedem
Zodiak
Kolekcjoner kości
inny?

 
Start | Reklama | Polityka prywatności | Mapa strony | Kontakt
Copyright © 2006 by All4men.pl - Wykonanie: CN Design and Necon Design