Jak działają leki na alergię?
Wszelkie typy uczulenia, czy to na sierść zwierząt domowych, czy orzechy, mogą być uciążliwe, a w skrajnych przypadkach nawet groźne. Nie da się jednak ukryć, że w szczególnie kiepskiej sytuacji są osoby uczulone na pyłki roślin, gdyż chronienie się przed akurat tymi alergenami jest bardzo trudne, a czasem wręcz w ogóle niemożliwe. Z pomocą przychodzą jednak leki na alergię, których znaczna część dostępna jest bez recepty. Dowiedz się, jak działają!
Leki na alergię — jakich skutków można oczekiwać?
Sięgając po dostępne bez recepty leki na alergię na pewno część osób będzie obawiać się, że ich działanie jest zbyt łagodne, by mogły rzeczywiście pomóc, jednak zwykle obawy takie są bezzasadne. Środki takie hamują nieprawidłową odpowiedź organizmu w reakcji na dostanie się do niego alergenu, na przykład gdy chodzi o pyłki dostające się przez nos. Poza tym warto pamiętać, że:
- można stosować różne środki jednocześnie, by zwalczać różne objawy, np. sięgać po tabletki antyhistaminowe, ale też spray na katar i zatkany nos, krople na swędzące, piekące i łzawiące oczy itp.,
- na rynku jest wiele takich preparatów, kiedy zatem jedne nie pomagają, można próbować ratować się innymi — dopiero kiedy żaden nie działa, lekarz może przepisać silniejsze środki na receptę, zwykle jednak nie jest to potrzebne.
Preparaty te mają zaś dawać takie skutki jak brak reakcji w postaci swędzenia błon śluzowych, kichania i drapania w gardle czy kataru siennego. Pozwala to spędzać czas na zewnątrz i nie przejmować się pyleniem roślin. Jednocześnie współczesne preparaty nie powodują senności i otępienia.
Stosuj zgodnie ze wskazaniami!
Nawet leki dostępne bez recepty muszą być stosowane rozsądnie, koniecznie według wskazań producenta lub lekarza. Decyduje to o ich bezpieczeństwie dla organizmu, ale też skuteczności.