Lodówka No Frost jak to działa?

Lodówka No Frost  jak to działa?

Producenci sprzętu AGD stale wprowadzają liczne usprawnienia mające na celu poprawę funkcjonalności urządzeń i ułatwienie życia ich użytkowników. Jednym z nich jest technologia No Frost. Jak działa lodówka wykorzystująca to rozwiązanie? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go już teraz i poznaj ją bliżej.

Jak działa system No Frost?

Warto zacząć od wyjaśnienia, co właściwie oznacza system No Frost. Stosuje się go w tzw. lodówkach bezszronowych. W praktyce ma on na celu wyeliminowanie w komorze chłodniczej warunków sprzyjających powstawaniu oblodzenia i szronu, osiadającego zwykle na jej tylnej ścianie. To właśnie wtedy, gdy dostrzegało się oblodzenie w we wnętrzu chłodziarki, trzeba było ją rozmrażać. W przeciwnym wypadku pojawiało się poważne ryzyko nawet uszkodzenia sprzętu.

Skąd wilgoć w komorze chłodniczej? Najczęściej z pożywienia - warzyw i owoców, które się w niej przechowuje. Z tego powodu zawsze należy wkładać do niej chłodne i osuszone produkty. Woda może się również gromadzić we wnętrzu lodówki w innych okolicznościach, np. gdy:

  • blisko znajduje się źródło ciepła,
  • źle trzyma uszczelka drzwiczek,
  • awarii uległ system chłodzenia.

Przy starszych sprzętach konieczne było rozmrażanie. Jednak technologia No Frost, w którą wyposażona jest każda wysokiej jakości lodówka, zmienia zasady gry. Funkcja ta kontroluje warunki termiczne i wilgotność w chłodziarce. Działa przez stałą wymianę powietrza i osuszanie go. Innymi słowy - mimo że pozostaje ona zamknięta, to ma dobrą wentylację. Na tylnej ściance najczęściej znajduje się również specjalny skraplacz, pozwalający odpłynąć gromadzącym się na niej kroplom wody. Warto wiedzieć, że rozwiązanie to dzieli się na częściowy i pełny No Frost. Co to oznacza? W pierwszym przypadku zyskujesz gwarancję świeżości produktów i dużej pojemności chłodziarki. W drugim - że urządzenie utrzyma stałą temperaturę, przez co będzie pozbawione szronu i jego wnętrze będzie łatwiejsze w czyszczeniu.

Zalety i wady technologii No Frost       

Wiesz już, co to jest No Frost i jak działa. A jakie zapewnia ta technologia korzyści? Do zalet należy łatwiejsze utrzymanie czystości wewnątrz komory chłodniczej i brak konieczności rozmrażania urządzenia. Kolejna to zapewnienie właściwych warunków przechowywanej żywności, zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i wilgotność, co oznacza dłuższą świeżość produktów. Świetnie na tym polu wypadają lodówki BEKO dostępne w sklepie NEONET.

Warto mieć na uwadze, że lodówka bezszronowa ma również pewne wady. Rozwiązanie to może m.in. przyczyniać się do wysuszania warzyw i owoców trzymanych w chłodziarce. Pełny No Frost to także mniejsza pojemność komory. W ogólnym rozliczeniu jednak zdecydowanie warto wybrać sprzęt wykorzystujący tę technologię.

Zakup lodówki z systemem No Frost - czy warto?

Współcześnie coraz więcej lodówek wyposaża się w No Frost. To znaczne ułatwienie, ale i gwarancja dłuższej świeżości żywności, jaką trzyma się w chłodziarce. Choć koszt zakupu może być nieco wyższy, to zdecydowanie warto wybrać taki sprzęt. A który z systemów jest lepszy - pełny czy częściowy? Najlepiej sprawdź to sam!