Rękawowa resekcja żołądka a otyłość

Rękawowa resekcja żołądka a otyłość
Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz nowotwory. Coraz popularniejszym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym u osób z otyłością jest rękawowa resekcja żołądka. Jest to procedura, która pozwala na ograniczenie objętości przyjmowanych pokarmów. Dowiedz się, na czym dokładnie polega operacja oraz jakie są najważniejsze wskazania do jej przeprowadzenia.

Operacyjne leczenie otyłości patologicznej

W wielu krajach na całym świecie systematycznie od kilku lat obserwuje się wzrost liczby osób zmagających się z otyłością. Ta przewlekła choroba jest spowodowana stanem zapalnym tkanki tłuszczowej, a nieleczona może prowadzić nawet do przedwczesnej śmierci. Pierwsze wzmianki o chirurgicznym zmniejszeniu narządu odpowiedzialnego za trawienie pokarmów pochodzą z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Za pionierów rękawowej resekcji żołądka uznaje się Printena i Masona. Podczas zabiegu podzielili organ na dwie części, które zostały połączone wąskim kanałem. Operacja była wielokrotnie modyfikowana, aż w końcu opracowano technikę, która jest stosowana do dziś.

Dla kogo jest przeznaczona operacja zmniejszenia żołądka?

Jak już wyżej wspomniano, rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem dedykowanym dla osób z patologiczną otyłością. Do operacji są kwalifikowani pacjenci w wieku od 18 do 60 lat, u których:
  • wskaźnik masy ciała (tzw. BMI) przekracza wartość 35,
  • stwierdzono choroby towarzyszące takie jak zaburzenia metaboliczne, schorzenia układu sercowo-naczyniowego itp.,
  • występują problemy psychologiczne oraz socjalne związane z nadmierną tkanką tłuszczową.
Leczenie chirurgiczne otyłości obejmuje kilka etapów. Pierwszy to przygotowanie ambulatoryjne, natomiast kolejne to zabieg operacyjny oraz czas obserwacji pooperacyjnej.

O czym należy pamiętać po zabiegu?

Decydując się na rękawową resekcję żołądka, należy mieć świadomość zachowania odpowiedniej diety po operacji. Pierwsze posiłki są płynne, ale wraz z biegiem czasu pacjent może sięgać po lekkostrawne i niskoenergetyczne dania. Przejścia między poszczególnymi etapami powinny odbywać się stopniowo i powoli. Z jadłospisu należy wykluczyć tłuste, smażone potrawy, słodkie napoje oraz alkohol. Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka jest coraz częściej przeprowadzana u pacjentów, u których występuje duża i trudna do zwalczenia otyłość. Ta nowatorska metoda zapewnia satysfakcjonującą i długotrwałą redukcję masy ciała. Jednocześnie wykazuje korzystny wpływ na ustępowanie schorzeń towarzyszących patologicznej otyłości.