Rękawowa resekcja żołądka – wskazania

Rękawowa resekcja żołądka – wskazania
Jak wynika z danych statystycznych, w Polsce żyje ponad 25% osób otyłych. Metod leczenia otyłości jest wiele  jedną z nich są operacje bariatryczne. Rękawowa resekcja żołądka to często szansa na nowe życie i zdrowie. Kiedy można rozważyć zabieg chirurgiczny? Poznaj główne wskazania do wykonania operacji!

Czym jest otyłość i dlaczego trzeba ją leczyć?

Ludzi, którzy zmagają się ze zbyt wysoką masą ciała, jest coraz więcej. Przyczyny nadwagi mogą być bardzo różne. Zdaniem lekarzy i dietetyków do najważniejszych czynników należą:
  • nieprawidłowo zbilansowana, wysokoprzetworzona dieta,
  • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia,
  • zaburzenia hormonalne i metaboliczne.
Nadwaga często bywa wstępem do otyłości  czyli stanu, kiedy nagromadzenie tkanki tłuszczowej znacznie przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu. Niestety nie jest to wyłącznie problem natury estetycznej. To choroba, która może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a czasami nawet życia. Rękawowa resekcja żołądka pozwala z jednej strony na utratę nadmiarowych kilogramów, z drugiej zapobiega rozwojowi towarzyszących otyłości schorzeń, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Jakie są wskazania do zabiegu bariatrycznego?

Operacja zalecana jest w przypadkach bardzo zaawansowanej otyłości, która zagraża zdrowiu pacjenta, a także, gdy inne zastosowane metody okazały się nieskuteczne. Do zabiegu kwalifikują się przede wszystkim osoby z tzw. otyłością olbrzymią. Jest to stan, kiedy wskaźnik BMI  czyli iloraz masy ciała wyrażonej w kilogramach i wzrostu wyrażonego w metrach podniesionych do kwadratu  wynosi co najmniej 40. Rękawowa resekcja żołądka wskazana może być także u pacjentów z niższym BMI, u których jednocześnie występują choroby towarzyszące, np.:
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • podwyższony cholesterol,
  • bezdech senny.
Mężczyźni kwalifikowani do zabiegu ważą średnio około 120 kg, kobiety  100 kg. Jednak według najnowszych badań klinicznych tego typu operacja może być też pomocna w leczeniu cukrzycy oraz niektórych chorób metabolicznych. Z tego powodu zalecana bywa niekiedy pacjentom o BMI 30-35 pod warunkiem, że jednocześnie zmagają się oni np. z cukrzycą, której nie da się wyregulować farmakologicznie.

Jakie efekty daje operacja bariatryczna?

Celem zabiegu jest usunięcie części żołądka odpowiedzialnej za neurohormonalną regulację odczuwania głodu. W ten sposób zmniejsza się łaknienie, a mózg szybciej otrzymuje sygnał o sytości. Rękawowa resekcja żołądka przyspiesza więc utratę wagi, znacznie minimalizuje też ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych i nowotworowych. Dla wielu osób to pierwszy krok do zdrowia.