
W reklamach takich produktów, jak szampony czy odżywki występują zazwyczaj modelki, czy też aktorki o lśniących, gęstych kosmykach. Nie każdy może pochwalić się tego typu fryzurą, jednak coraz więcej osób zaczyna szukać sposobu, aby uzyskać podobny efekt. Dlatego też pojawiają się coraz to nowe sposoby w formie zabiegów czy też różnych wcierek, które mają wspomóc porost włosów, a także wzmocnić je od nasady aż po same końce. Pielęgnacja od zewnątrz jest niezwykle istotna, jednak nie można zapominać także o dostarczaniu organizmowi takich mikro- i makroelementów, jak witaminy czy kwasy omega. Niektóre z nich można podawać w formie warzyw, owoców, nabiału czy też mięs, inne natomiast należy suplementować, by uzupełnić niedobory.
Dieta a porost włosów
Jeśli niepokoi Cię problem nadmiernego wypadania kosmyków, należy przyjrzeć się temu, co znajduje się w Twojej diecie. Niezmiernie istotne jest, aby była ona zróżnicowana i zawierała dużo ziół, orzechów, nasion, a także warzyw i owoców. Szczególną uwagę należy zwrócić na witaminy A, B, C i D, a także na cynk i żelazo. To głównie właśnie te elementy decydują o wytwarzaniu nowych, mocnych komórek, które wpływają na hamowanie wypadania włosów, a także na ich porost. Dodatkowo warto wykonać również badania krwi, gdzie należy przyjrzeć się poziomowi m.in. ferrytyny. Z otrzymanymi wynikami warto udać się do lekarza na konsultację, aby dobrał odpowiednie suplementy lub skierował do specjalisty (trychologa), który przebada skórę głowy i dobierze odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji.
Naturalne składniki kluczem do porostu włosów
Szampony, odżywki czy też różnego rodzaju wcierki powinny zawierać takie naturalne substancje czynne, jak m.in. olejek z mięty pieprzowej, kofeinę czy też ekstrakt z kory chinowej. Pierwszy z wymienionych produktów ma za zadanie ograniczyć wpływ dihydrotestosteronu, a więc hormonu, który wpływa na wypadanie kosmyków. Dodatkowo poprawia krążenie, dzięki czemu komórki szybciej się odbudowują. Kofeina ma zapobiegać zmniejszaniu się włosów, a tym samym zahamować ich wypadanie. Natomiast ekstrakt z kory chinowej zawiera wiele ważnych minerałów, które odżywiają i wzmacniają strukturę kosmyków.
Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry głowy poprzez różnego rodzaju peelingi czy coraz bardziej popularne szampony micelarne z delikatnymi składnikami.
Masaż skóry głowy na pobudzenie porostu włosów
Co ciekawe, pomocny może okazać się także masaż skóry głowy. Należy wykonywać go na kilka lub kilkanaście minut przed myciem, aby otworzyć kanaliki. Dzięki temu substancje czynne zawarte w szamponach będą miały większą szansę, by dostać się do korzenia kosmyków. Co istotne – w tego typu sytuacjach warto potrzymać szampon na głowie przez kilka lub kilkanaście minut, by mógł on przeniknąć do głębszych struktur.